Nasze małe „nutki” mają możliwość odkrywania i rozwijania swoich uzdolnień na zajęciach prowadzonych przez wykwalifikowaną kadrę.

Zajęcia muzyczne w różnej formie

RYTMIKA

Zajęcia taneczne

Celem zajęć tanecznych jest przede wszystkim rozwijanie sprawności i świadomości ruchowej już od najmłodszych lat.
W połączeniu tańca z muzyką doskonalimy koordynację psycho-ruchową. Pobudza to u dziecka wyobrażnie i rozwija osobowość artystyczną, uwrażliwia na piękno i estetykę.

Taniec-w formie zabawowej- zaspakaja u dzieci w wieku przedszkolnym naturalną potrzebę ruchu ucząc przy tym przyjemności w czasie wykonywanych ćwiczeń, samodyscypliny i współpracy -indywidualnej oraz w grupie.

Dzieci w wieku 3 i 4 lat
1. Zaspokajanie naturalnej potrzeby ruchu.
2. Rozwijanie uzdolnień tanecznych uczniów oraz rozbudzanie ich zamiłowania do tańca.
3. Kształtowanie osobowości dziecka, ich wrażliwości na piękno, zdolności odczuwania i rozumienia wartości estetycznych.
4. Uczenie kultury bycia w grupie.
5. Prawidłowe ustawienie korpusu, rąk i głowy.
6. Rozwinięcie elementarnej koordynacji ruchów.
7. Rozwinięcie sprawności ruchowej i fizycznej szczególnie siły, skoczności, równowagi, gibkości sprawności stóp(prawidłowe wykręcenie), rozwartości.
8. Wypracowanie lekkości, płynności, swobody i harmonii ruchów.
9. Zabawa – forma nauki i nagrody.

Dzieci w wieku 5 i 6 lat
1. Zaspokajanie naturalnej potrzeby ruchu.
2. Budzenie i rozwijanie ciekawości poznawczej.
3. Kształtowanie osobowości uczniów, ich wrażliwości na piękno, zdolności odczuwania i rozumienia wartości estetycznych.
4. Zwiększenie sprawności ruchowej i fizycznej.
5. Prawidłowe ustawienie korpusu przy wykonywaniu ćwiczeń.
6. Zrozumienie, na czym polega koordynacja.
7. Zwiększenie lekkości i harmonii ruchów.
8. Ćwiczenia wykonane pojedynczo, parami i w grupie.

Dorota Stankiewicz

2 razy w tygodniu

Zabawy ogólnorozwojowe z elementami ćwiczeń korekcyjnych

1 raz w tygodniu

2 razy w tygodniu (w małych grupach)

Kinezjologia eduacyjna Gimnastyka buzi i języka

Muzykoterapia

Muzykoterapia jest swoistą metodą terapeutyczną. Profilaktyka muzyczna jest tą szczególną formą, w której nie istnieje przymus uczestnictwa, a odpowiednie dozowanie wspomaga rozwój emocjonalny dziecka.
Muzyka leczy duszę, prowadzi do wyciszania napięć, zaprowadzając w umyśle człowieka umiar i harmonię. Świat dźwięków uspokaja, uczy wrażliwości, a także rozwija zainteresowania i pozwala odkryć nowe umiejętności.
Mobilna rekreacja muzyczna, która wykorzystana będzie do zajęć muzykoterapii w przedszkolu Nutka, wg dr Kieryla to uporządkowany układ ćwiczeń rytmicznych, ruchowych, perkusyjnych, oddechowych, wyobrażeniowych i relaksacyjnych stymulowanych muzyką. Układ taki może być stosowany indywidualnie lub grupowo zarówno w celu terapeutycznym jak i profilaktycznym. Składa się on z pięciu etapów:

ODREAGOWANIE
– klaskanie, tupanie, podskoki, gesty, krzyk
ZRYTMIZOWANIE
– klaskanie, wykonywanie rytmicznych ruchów ciałem, maszerowanie.
UWRAŻLIWIENIE
– samodzielna gra na prostych instrumentach lub wyrażanie ruchem, gestem różnych stanów emocjonalnych ilustrowanych przez muzykę.
RELAKSACJA
– ćwiczenia oddechowe w pozycji leżącej lub siedzącej.
AKTYWIZACJA
– łagodna i dynamiczna